برخی از جاذبه های گردشگری بلژیک


سررسید آزاده

سررسید آزاده و معرفی جاذبه های بلژیک

کشور سلطنتی بلژیک یکی از کشورهای اروپای شمالی است که از بنیانگذاران اتحادیه اروپا به شمار می‌رود که از ۵۰ سال پیش از میلاد مسیح قوم سلت در آن زندگی می‌کردند. بلژیک با هلند، آلمان، لوکزامبورگ و فرانسه همسایه است و همچنین یکی از بنیانگذاران پیمان آتنلانتیک شمالی (ناتو) است. بروکسل پایتخت این کشور، مقر اصلی اتحادیه اروپا است.آب و هوای معتدل و مرطوب و پربارانی دارد و سرزمینی کم ارتفاع است که جلگه‌ها بیش از نیمی از آن را پوشانده‌اند.بلژیک برای سالیان متمادی جزو خاک کشورهایی چون فرانسه، هلند و اسپانیا بود. سرانجام در سال 1830 برای نخستین بار استقلال یافت.در نیمه دوم قرن نوزدهم صنایع بلژیک پیشرفت فراوانی کرده و فکر ایجاد مستعمره نخستین بار توسط لئوپولد دوم، پادشاه آن زمان بلژیک به مرحله اجرا درآمد و کنگو، رواندا و بروئنی به تدریج جزو مستعمرات بلژیک شدند.

جاذبه های گردشگری بلژیک

بروکسل، پایتخت بلژیک، جایگاه اصلی خانواده سلطنتی بلژیک و پایتخت اتحادیه اروپا؛ شهری است که با همه‌ی اعتبار آن به طور قابل ملاحظه‌ای کوچک، آسان‌گیر و خوش دسترس است. در اینجا، احساس زندگیِ بلژیکی و فرهنگ فوق‌العاده‌ی رستوران‌ و کافه‌اش را دریافت خواهید کرد.

اگر چه بروکسل ممکن است جاذبه‌های درخشان دیگر شهرهای بلژیک را نداشته باشد، اما پایتخت، با مجموعه‌ای از موزه‌های در سطح جهان و گالری‌های هنری، همچنین مناظر متفاوتی مانند اِتومیِم (Atomium) و برخی از بقایای فوق‌العاده از معماری‌های قدیمی، قادر است تا گردشگران را برای چندین روز مشغول کند. هنگامی که در شکوه و جلال گوتیک و باروک غرق شده‌اید، فراموش نکنید که شکلات معروف بروکسل را تجربه کنید.
belgium 01

محلِ بزرگ (Grote Markt)

درست در قلب شهر قدیمی بروکسل، میدان اصلی شهر (شناخته شده به عنوان محل بزرگ) قرار گرفته که یکی از بهترین مکان‌های حفاظت شده در اروپا است. بیشتر سرشت زیبای این میدان از معماری منحصر به فرد خیلدِهاوزِنِ زیبا (Gildehuizen) با شیروانی‌های باشکوه، ستون‌های چهارگوش، نرده‌ها، کارخانه سنگ بری‌های منحنی قطور و دکوراسیون غنی طلایی گرفته شده است. بیشتر آن‌ها بین سال‌های 1696 و 1700 در سبک باروک اما با برخی از تأثیرات فلمنگی (Flemish) ساخته شده‌اند. مشخص‌ترین ساختمان این میدان هتل دِ فیله (Hôtel de Ville) (تالار شهر) است که در سال 1402 با هدف پیشی گرفتن از اِستادهاوس (Stadhuis) در شهر رقیب (بروژ) ساخته شد. در داخل، چند اتاق باشکوه وجود دارد. از چشمگیرترین آن‌ها، ماکسیمیلیان چمبرهانگ (Maximilian Chamberhung) با پرده‌های نقش دار بروکسلی، اتاق بزرگ شورا با سقفی فوق‌العاده توسط ویکتور جانسنز (Victor Janssens) است.
belgium 02

کلیسای جامع سنت میشل | Saint-Michel Cathedral

این کلیسای گوتیک که به «سنت مایکل» و «سنت خودولا» (St. Michael and St. Gudula) اهدا شده، برای اولین بار در سال 1225 تأسیس شد، اما در قرن 15 به پایان رسید. نمای چشمگیر آن، به طور باشکوهی از ردیف وسیعی از پلکان بالا رفته و با برج‌های دوقلوی 69 متریِ طراحی شده توسطِ «یان ون رویزبرویِگ» (Jan van Ruysbroeck) پوشیده شده است. فضای داخلی متناسب و زیبایَش با هزینه‌ی بالایی مبله شده و جایگاهی برای برخی از پنجره‌‌‌های شیشه‌ای رنگی و برجسته‌ی ایجاد شده توسط «برنارد ون اُرلی» (Bernard van Orley) می‌باشد. به سمت جناح‌های کلیسا بروید تا از بهترین نمونه‌های به تصویر کشیده شده‌ی چارلز پنجم و ایزابلای پرتغال (جناح جنوبی) و زوج سلطنتی مجارستان لویی دوم و مریم (جناح شمالی) دیدن کنید و سپس به کلیسای کوچک سوگند مقدس (Chapel of the Holy Sacrament)، سمت چپ گروه کر بروید جایی که پنجره، داستان «معجزه‌ی میزبان» (Miracle of the Host) را به تصویر کشیده است.
belgium 03

مرکز کُمیک استریپ بلژیک (Belgian Comic Strip Center)

این ساختمان پر زرق و برق در سال 1906 توسط «ویکتور هورتا» طراحی شده و جایگاه فوق‌العاده‌ی «کمیک استریپ» است که به تاریخ کارتون و کمیک استریپ در کشور اختصاص داده شده است؛ جایی‌ که به جهانِ «اسمورف‌ها» و «تن تن» را ارائه داده است. نمایشگاه‌های مداوم دوره‌ای از 200 نقاشی‌ کُمیک استریپ اصلی توسط هنرمندان بلژیک و فرانسه در اینجا دایر است. علاوه بر این، این موزه اسناد محبوب کمیک استریپ بلژیکی و فرانسوی را از طریق مجموعه‌ای با سرپرستی هوشمندانه از نسخه‌های خطی، پیش‌نویس طرح و مجموعه بازسازی‌های خلاقانه از جمله سالن «لوک خوش شانس»، تیم و استراپی و موشک کاپیتان هادوک را نگه‌داری می‌کند.
belgium 04

کاخ سلطنتی | Place Royale

این کاخ توسط خانواده سلطنتی بلژیک به عنوان محل اقامت رسمی استفاده می‌شود. پرچم بلژیک آویزان شده از سقف، حضور پادشاه را نشان‌ می‌دهد و تغییر تشریفاتی نگهبان‌ها هر روز ساعت 14:30 صورت می‌گیرد. اطراف کاخ مجموعه‌ای از ساختمان‌های فرهنگی وجود دارد که نمای نئوکلاسیکشان به رخ کشیده می‌شود. کاخ آموزش (Palais des Académies) که محل آموزش سلطنتی علوم و محل اقامت ولیعهد آرِنج (Orange) بوده و همچنین کاخ هنرهای زیبای (Paleis voor Schone Kunste) در سمت غرب میدان، طراحی و ساخته شده در دهه 1920 توسط ویکتور هورتا (Victor Horta)، از بهترین نمونه‌ها هستند.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

پارک سینکونتِنِر | Parc du Cinquantenaire

این پارک در سال 1880 به مناسبت گرامیداشت 50 اُمین سالگرد کشور تأسیس شد. محور آن، کاخ یادبود سینکونتِنِر است. دو جناح آن که با طاق عظیمی از سال 1905 با طراحی معمار فرانسوی شارل گیرالت (Charles Girault) در ارتباط اند، جایگاه دو مورد از جالب‌ترین موزه‌های بروکسل هستند. موزه سلطنتی و موزه تاریخ یکی از گسترده‌ترین مجموعه‌های پارچه‌های نقش دار در جهان است و موزه ارتش بلژیک و موزه تاریخ نظامی (Koninklijk Museum van het Leger en van de Militaire Geschiedenis) نمایی کلی از توسعه فن‌آوری نظامی و مبارزات بزرگ در خاک بلژیک را فراهم می‌کند.