باغ دولت آباد یزد ، میزبان بلندترین بادگیر جهان


سررسید آزاده

سررسید آزاده و معرفی باغ دولت آباد یزد

ایران در جنوب غربی آسیا و در منطقه خاورمیانه واقع گردیده، با وسعت حدود ۱.۶ میلیون کیلومتر مربّع و با جمعیت حدود ۷۹ میلیون نفر یکی از بزرگترین کشورهای این منطقه میباشد. تهران بزرگترین و پر جمعیت ترین شهر به عنوان مرکز سیاسی و پایتخت ایران است. حدود ایران از شرق به افغانستان و پاکستان و از غرب به ترکیه و عراق، از شمال به جمهوری آذربایجان، ارمنستان، ترکمنستان و دریای خزر و از جنوب به خلیج فارس و دریای عمان محدود می‌شود. ایران به همراه افغانستان و تاجیکستان دارای زبان رسمی فارسی است و دین رسمی آن اسلام است. ایران به عنوان یکی از کهن ترین کشورها و از اولین پایه گذاران تمدنهای بشری در جهان بشمار می‌رود. این کشور به واسطه قرار گرفتن در منطقه میانی آسیا موقعیتی و همواره نقش راهبردی و استراتژیک مهمی داشته است. ایران عضو سازمان ملل متحد، جنبش عدم تعهّد، سازمان کنفرانس کشورهای اسلامی، کشورهای تولید کننده و فروشنده نفت: اوپک، سازمان اکو و بسیاری دیگر از سازمان بین‌المللی میباشد.
تنوع قومی از مشخصه های بارز ایران است، اقوام گوناگون با آداب و رسوم و لهجه ها و گویشهای مختلف قرنها در کنار هم زندگی کرده اند. اقوام ایرانی شامل، آذری، عرب، بلوچ، بختیاری، کرد، لر، ترکمن، فارس میباشند. هریک از این اقوام علاوه بر داشتن آداب و سنن و رسوم خاص خود دارای تاریخ جدا و مشترک با یکدیگر هستند که این آداب و رسوم متفاوت میتواند مورد توجه گردشگران این کشور قرار گیرد. عشایر ایران از دیگر جاذبه های توریستی در مورد زندگی در محیط طبیعی است، همچنین رسوماتی چون عید نوروز، موسیقی ایرانی، مراسم های مذهبی که از قدمت فرهنگی برخوردار هستنداز دیگر جنبه های توریستی ایران هستند

جاذبه های گردشگری ایران

ایران در موقعیتی منحصر بفرد جغرافیایی میان خلیج فارس و دریاچه خزر بزرگترین دریاچه جهان قرار دارد و دارای تنوع و جاذبه های توریستی در زمینه های تاریخی، هنری، جغرافیایی، مذهبی، طبیعی، سلامتی، ساحلی و دریایی و ورزشی میباشد.
در کل از نظر آب و هوایی ایران در ناحیه استوایی زمین و دارای آب و هوای خشک و بری میباشد. اما بدلیل وسعت و وجود عوارض طبیعی مانند ارتفاعات و دشت ها‌ و مجاورت دریای خزر و اقیانوس هند از آب و هوای متنوعی برخوردار است.

از لحاظ تاریخی تمدن سیلک مربوط به ۷ هزار سال پیش از کهن ترین تمدن های بشری، شهر سوخته، تمدن کاسی ها و اورارتو از کهن ترین آثار تاریخی یافت شده در ایران هستند. تاریخ ایران به بخش تقسیم میگردد: قبل و بعد از اسلام. تمدن های قبل از اسلام بترتیب: مادها، هخامنشیان، سلوکیان، اشکانیان و ساسانیان و تمدن اسلامی از بعد از سال ۲۰۵ هجری آغاز میگردد. جاذبه های موجود تاریخی ایران شامل: بازارهای قدیمی، مساجد، کاروانسراها، ارگ ها، قلعه ها، کلیساها، آتشکده ها، حمام های قدیمی، محوطه های تاریخی، شهرهای تاریخی، کاخ ها، موزه ها، باغ ها، شهرهای زیر زمینی، معابد قدینی و از این قبیل است
yazd

یزد

یزد، شهری در میانه کویر ایران که هنوز هم تاریخ در کوچه پس کوچه هایش جریان دارد و این را می شود از خانه های خشتی و سقف های گنبدی قدیمی آن به خوبی حس کرد. با قدم زدن در خیابان هایش به سال های دور سفر می کنی و جرعه جرعه از تاریخ و فرهنگ ایرانی می نوشی. دیاری که با کوچه های سرپوشیده و معروفش به استقبالت می آید و تو را با آغوشی گرم در میان تابش خورشید پذیرا می شود. شهری که میزبان یکی از شاهکارهای معماری ایرانی می باشد و نامش به خاطر وجود بادگیرهای کوتاه و بلندش بر سر زبان ها افتاده است. بادگیرهایی که زندگی در روزهای گرم تابستانی را برای ساکنان گذشته ممکن می کرد و امروزه هوش و خلاقیت معماران ایرانی را به تصویر می کشد. در میان این شهر کویری فضایی دل انگیز ما را به سوی خود می کشاند؛ باغی که در آن سرسبزی درختان سر به فلک کشیده، صدای گذر آب و آبی آسمان همه و همه تو را از روزمرگی هایت دور می کنند. این باغ تماشایی در کنار این زیبایی ها نمونه ای شگفت انگیز از بادگیر را نیز در خود جای داده است که شهرتی جهانی دارد. این باغ، تاریخی پر فراز و نشیب را پشت سر گذاشته و بادگیر مرتفعش از زمان افشاریه تا کنون پا بر جا ایستاده است.
dolatabad yazd

باغ دولت آباد | خنکای نسیم در میان شهر کویری

در میان شهر یزد که با آغوش گرم خورشید عجین شده است، فضایی دل انگیز وجود دارد که برای لحظاتی تو را از شهر و دغدغه هایش دور می کند. به هنگام ورود باید از یک هشتی زیبا بگذری که با نمایش معماری ایرانی روحت را نوازش می دهد و با غرفه های صنایع دستی سفالین از تو استقبال می کند. قدم به درونش که می گذاری بادگیر بلندی را می بینی که تا میانه ی آبی آسمان پیش رفته و قد کشیده است. اگر همه ی این نشانه را ببینی، قدم به باغ دولت آباد، یکی از قدیمی ترین باغ های ایرانی گذاشته ای که دارای آوازه ای جهانی است و ۲۶۰ سال قدمت دارد. به هر گوشه ی وسعت ۶.۴ هکتاری این باغ که بنگری، گویی نشانه ای از بهشت را می بینی که تو را به دنیای دیگری می برد. درختان میوه مانند انگور و سرو و کاج در همه جا به چشم می خورند و بوی گل‌های محمدی و سرخ به مشام می رسد. از سرسبزی درختان و صدای گذر آب که بگذریم، دیدن بلندترین بادگیر خشتی جهان در میان این باغ، حس غرور و افتخار به هنر بی بدیل معماری ایرانی را در تو زنده می کند. همه چیز به همین نگاه سطحی ختم نمی شود، کمی بیشتر که از آن بدانی تازه می فهمی که چگونه سازندگان آن قوانین معماری را به کار گرفته اند تا در میان این شهر کویری چنین باغ سرسبزی را خلق کنند و شاهکاری کم نظیر را بیافرینند.