کاخ‌های سلطنتی، ساختمان‌های مسحور کننده کپنهاگ


سررسید آزاده

معرفی برخی از جاذبه های گردشگری دانمارک

تاریخ کپنهاگ به قرن یازدهم بر می گردد که توسط اسقف آپسی لان بنا شد و از اواسط قرن دوازدهم به اهمیت آن افزوده شد. در زمان حکمرانی کریستین چهارم شهر بسیار توسعه یافت و در سال 1596 دیوارهای دفاعی اطراف شهر ساخته شدند و کپنهاگ به بزرگترین بندر دریائی و مرکز اداری پادشاهی و مرکز تجارت شمال اروپا تبدیل شده بود. نام کپنهاگ از کلمات Købe و havn به ترتیب به معنی خرید و بندر (بندر خرید) گرفته شده است. این شهر در سالهای 1658، توسط سوئد و در سال 1801 توسط بریتانیائیها مورد تهاجم قرار گرفت. دو بار هم در سالهای 1728 و 1798 آتش سوزیهای مهیب شهر را به ویرانه تبدیل کرد.

جاذبه های گردشگری دانمارک

دانمارک کشور کوچکی در شمال اروپاست که در جنوب غرب سوئد، جنوب نروژ، و شمال آلمان واقع شده است. پل اوروسوند بر روی دریای بالتیک دانمارک را به شهر جنوبی مالمو متصل می کند.پادشاهی دانمارک شامل دانمارک، و جزائر خودمختار فارو و گرینلند می باشد. وسعت این کشور 43094 کیلومتر مربع و جمعیت آن پنح ونیم میلیون نفر می باشد.
دانمارک شامل یک شبه جزیره به نام یولند و مجمع الجزائر دانمارک شامل 443 جزیره می باشد که 70 جزیره آن مسکونی هستند.
این جزائر همگی صاف، و حاصلخیز و دارای سواحل ماسه ای با ارتفاع کم و آب و هوای معتدل می باشند. دانمارک از نظر فرهنگی و زبان شباهت زیادی به کشورهای سوئد و نروژ دارد.
ذیلا تلاش می شود برخی از مهمترین جاذبه های گردشگری دانمارک اشاره شود. بدیهی است اطلاعات تکمیلی در تارنماهای گردشگری دانمارک موجود می باشد.
Amalienborg

مجسمه مسیحی در نزدیکی کاخ کریستین بورگ

خاندان سلطنتی دانمارک مالک قصرهای زیادی هستند که هرکدام در زیبایی گوی سبقت را از دیگری می‌ربایند. این کاخ‌ها هر کدام داستان خود را دارند.
از قرن پانزدهم، قصر کپنهاگ محل اصلی اقامت سلطنتی بود اما در حوالی سال ۱۷۳۰ میلادی این قصر با عمارت «کریستینسبورگ» (Christiansborg) جایگزین شد. بعد از اینکه قصر کریستینسبورگنیز در سال ۱۷۹۴ آتش گرفت، پادشاه به قصر «اِملین بورگ» (Amalienborg) نقل مکان کرد که در حال حاضر هم محل اصلی اقامت پادشاه محسوب می‌شود. البته قسمت سلطنتی قصر کریستینسبورگ هنوز هم دارای آپارتمانی رسمی است که برای مراسم‌های شام، مهمانی‌های سلطنتی، مراسم سال نو و سخنرانی‌های عمومی ملکه مورد استفاده قرار می‌گیرد.
8232d8a1-bd61-4c63-90bf-e000c1639aef

قسمت اصلی اقامتگاه سلطنتی

مجموعه اِملین بورگ در اصل شامل ۴ قصر کاملاً شبیه به هم متعلق به نجیب‌زادگان است که به صورت متقارن در اطراف حیاط هشت ضلعی قصر قرار گرفته و یک مجسمه از پادشاه «فردریک پنجم» سوار بر اسب (ساخته شده توسط مجسمه‌ساز فرانسوی جی اف جی سالی) در مرکز آن قرار دارد. این مجموعه بزرگ به عنوان بخش مرکزی محله مرفه‌نشین‌ «فردرایکستن» (Frederiksstaden) در سال ۱۷۴۸ به احترام سیصدمین سالگرد به تخت نشستن خاندان «اولدنبورگ» (Oldenborg) ساخته شد و از آن زمان این ۴ قصر به عنوان محل اقامت پادشاه استفاده می‌شوند.

امروزه یکی از آنها با نام قصر «کریستین هفتم» (Christian VII) فقط برای مهمان‌های قصر و مراسم‌های ویژه اختصاص دارد. بقیه آنها محل اقامت ملکه و شوهرش در قصر کریستین نهم و شاهزاده و همسرش در قصر کریستین هشتم هستند. زمانی که بازسازی‌ها به اتمام برسد شاهزاده و شاهزادگان دیگر به قصر «فردریک هشتم» (Frederik VIII) که محل رسمی اقامت پادشاه فردریک هشتم و ملکه «اینگرید» بود منتقل خواهند شد.
5bc58877-ff25-4573-bea0-0be4f51a4739

قصر فردنزبورگ

محبوب‌ترین محل اقامت تابستانی ملکه و همسرش در «فردنزبورگ» (Fredensborg) در شمال «زیلند» (Zealand) قرار دارد. این اقامتگاه ییلاقی الهام گرفته شده از سبک باروک ایتالیا توسط پادشاه فردریک چهارم در بین سال‌های ۱۷۲۰ و ۱۷۲۲ به عنوان نشانه‌ای از پایان جنگ‌ بزرگ شمال ساخته شده است. این قصر زیبا بیشتر به عنوان اقامتگاه تابستانی توسط پادشاهان مختلف مورد استفاده قرار گرفته است. پادشاه کریستین نهم بیشترین استفاده را از این قصر را داشته؛ او هر تابستان در روزهایی که به نام «ایام فردنزبورگ» مشهور بود اعضای خانواده بزرگ سلطنتی خود را از سراسر اروپا در یک دورهمی غیررسمی به این قصر دعوت می‌کرد. امروزه هم از این قصر برای برگزاری مراسم‌های شام مربوط به بازدیدکنندگان دولتی و جشن‌های خانواده سلطنتی استفاده می‌شود.
714efa31-ab43-44a9-8013-4276580d5a35

قصر مارسیلیسبورگ

در نهایت هم ملکه و همسرش در قصر «مارسیلیسبورگ» (Marselisborg) در شمال شهر «آرهوس» (Århus) که به عنوان محل اقامت‌شان وقتی در جزیره «یوتلند» (Jutland) بودند، اقامت داشتند. این قصر با سبک معماری باروک در بین سال‌های ۱۸۹۹ و ۱۹۰۲ با دستور شورای شهر آرهوس در سال ۱۸۹۸ به عنوان هدیه‌ای ملی برای ازدواج پادشاه کریستین دهم و شاهزاده خانم «الکساندرین» (Alexandrine) ساخته شد.
7a2b2362-0fb1-41c5-b7c6-f9ba2f334659

دیگر قصرهای کپنهاگ

قصر کوچک «روزنبورگ» (Rosenborg) در مرکز کپنهاگ و قصر «فردریکزبورگ» (Frederiksborg) که در شهر «هیلورود» (Hillerød) قرار دارند هر دو توسط پادشاه کریستین چهارم و در اوایل قرن هفدهم ساخته شده‌اند. این دو قصر نیز در فواصل متعدد به عنوان اقامتگاه سلطنتی مورد استفاده قرار می‌گرفتند. هر دوی این قصرها در حال حاضر به عنوان موزه مورد استفاده قرار می‌گیرند. روزنبرگ شامل مجموعه جواهرات سلطنتی است در حالی که فردریکزبرگ بعد از خرابی ناشی از آتش‌سوزی مهیب سال ۱۸۵۹ دوباره بازسازی و به موزه تاریخ ملی تبدیل شد. یکی دیگر از این اقامتگاه‌ها شامل قصر «گاستین» (Gråsten) در جنوب جزیره یوتلند است که در سال ۱۹۳۶ توسط دولت دانمارک به شاهزاده فردریک نهم و شاهزاده خانم اینگرید برای مراسم ازدواج‌شان به عنوان اقامتگاه تابستانی هدیه داده شد.