خانه طباطبایی کاشان؛ آمیزه‌ای زیبا از هنر و معماری ایرانی


سررسید آزاده

سررسید آزاده و معرفی خانه طباطبایی های کاشان

ایران در جنوب غربی آسیا و در منطقه خاورمیانه واقع گردیده، با وسعت حدود ۱.۶ میلیون کیلومتر مربّع و با جمعیت حدود ۷۹ میلیون نفر یکی از بزرگترین کشورهای این منطقه میباشد. تهران بزرگترین و پر جمعیت ترین شهر به عنوان مرکز سیاسی و پایتخت ایران است. حدود ایران از شرق به افغانستان و پاکستان و از غرب به ترکیه و عراق، از شمال به جمهوری آذربایجان، ارمنستان، ترکمنستان و دریای خزر و از جنوب به خلیج فارس و دریای عمان محدود می‌شود. ایران به همراه افغانستان و تاجیکستان دارای زبان رسمی فارسی است و دین رسمی آن اسلام است. ایران به عنوان یکی از کهن ترین کشورها و از اولین پایه گذاران تمدنهای بشری در جهان بشمار می‌رود. این کشور به واسطه قرار گرفتن در منطقه میانی آسیا موقعیتی و همواره نقش راهبردی و استراتژیک مهمی داشته است. ایران عضو سازمان ملل متحد، جنبش عدم تعهّد، سازمان کنفرانس کشورهای اسلامی، کشورهای تولید کننده و فروشنده نفت: اوپک، سازمان اکو و بسیاری دیگر از سازمان بین‌المللی میباشد.
تنوع قومی از مشخصه های بارز ایران است، اقوام گوناگون با آداب و رسوم و لهجه ها و گویشهای مختلف قرنها در کنار هم زندگی کرده اند. اقوام ایرانی شامل، آذری، عرب، بلوچ، بختیاری، کرد، لر، ترکمن، فارس میباشند. هریک از این اقوام علاوه بر داشتن آداب و سنن و رسوم خاص خود دارای تاریخ جدا و مشترک با یکدیگر هستند که این آداب و رسوم متفاوت میتواند مورد توجه گردشگران این کشور قرار گیرد. عشایر ایران از دیگر جاذبه های توریستی در مورد زندگی در محیط طبیعی است، همچنین رسوماتی چون عید نوروز، موسیقی ایرانی، مراسم های مذهبی که از قدمت فرهنگی برخوردار هستنداز دیگر جنبه های توریستی ایران هستند

جاذبه های گردشگری ایران

ایران در موقعیتی منحصر بفرد جغرافیایی میان خلیج فارس و دریاچه خزر بزرگترین دریاچه جهان قرار دارد و دارای تنوع و جاذبه های توریستی در زمینه های تاریخی، هنری، جغرافیایی، مذهبی، طبیعی، سلامتی، ساحلی و دریایی و ورزشی میباشد.
در کل از نظر آب و هوایی ایران در ناحیه استوایی زمین و دارای آب و هوای خشک و بری میباشد. اما بدلیل وسعت و وجود عوارض طبیعی مانند ارتفاعات و دشت ها‌ و مجاورت دریای خزر و اقیانوس هند از آب و هوای متنوعی برخوردار است.

از لحاظ تاریخی تمدن سیلک مربوط به ۷ هزار سال پیش از کهن ترین تمدن های بشری، شهر سوخته، تمدن کاسی ها و اورارتو از کهن ترین آثار تاریخی یافت شده در ایران هستند. تاریخ ایران به بخش تقسیم میگردد: قبل و بعد از اسلام. تمدن های قبل از اسلام بترتیب: مادها، هخامنشیان، سلوکیان، اشکانیان و ساسانیان و تمدن اسلامی از بعد از سال ۲۰۵ هجری آغاز میگردد. جاذبه های موجود تاریخی ایران شامل: بازارهای قدیمی، مساجد، کاروانسراها، ارگ ها، قلعه ها، کلیساها، آتشکده ها، حمام های قدیمی، محوطه های تاریخی، شهرهای تاریخی، کاخ ها، موزه ها، باغ ها، شهرهای زیر زمینی، معابد قدینی و از این قبیل است
kashan

کاشان

شهر کاشان، یکی از شهرستان‌های استان اصفهان است که به دلیل وجود جاذبه‌های گردشگری متنوع، در صنعت گردشگری از اهمیت بالایی برخوردار بوده و سالانه علاقه‌مندان بسیاری، برای بازدید از جاذبه‌ها و دیدنی‌های ارزشمند ایران کهن، به این شهر سفر می‌کنند.
کاشان را به هنر، فرهنگ و دین می‌شناسیم. مردمانی دین‌پرور و فرهنگ‌دوست که بناها و هنرهای خویش را برای تمام جهانیان به یادگار گذاشته‌اند. نمایه‌هایی از صلابت و سلامت روح را می توان در تمامی آثار بجای مانده از مردمان قدیم کاشان یافت. بوی معطر خاک و زیبایی خانه‌های قدیمی کاشان، طراوت باغ تاریخی فین و بازار تاریخی بزرگ، ارکانی جدانشدنی از معماری متعالی شهر و منطقه ی فرهنگی کاشان است که روزگاری گذرگاه کاروان های عبوری جاده ابریشم بوده است. صدها بنای تاریخی و امامزاده و… از جمله جاذبه‌هایی است که هرکسی را به سوی کاشان می‌کشاند. از میان آثار مرتبط با معماری قدیم شهر آنچه تمامی گردشگران را به سوی خویش می کشاند خانه‌های باستانی آن است، زیرا خانه‌ها جزئی از جریان زندگی روزمره تمام مردمان است و رؤیت خانه‌های قدیمی که نمادی از آرامش و مکانی برای زندگی است می‌تواند برای همه جالب و جذاب باشد.
tabatabai

خانه طباطبایی

خانه طباطبایی مانند دیگر بناهای تاریخی آن زمان از اصالت معماری و طراحی متناسب با فرهنگ و اقلیم خاص منطقه و تزئینات مجلل و باشکوهی برخوردار است. همین که به درون هشتی این خانه ی باشکوه پا می گذارید، نسیمی خنک و مطبوع، صورتتان را نوازش خواهد کرد و شما را به درون خانه خواهد کشاند. از راه پله پیش رویتان ۲۰ پله‌ای که پایین بروید به حیاط زیبا و وسیع خانه می‌رسید. حیاطی که زیبایی خیره کننده‌اش لحظه‌ای شما را بر جای خود میخکوب می کند. حوض زیبا و بزرگی از یک سو تا سوی دیگر حیاط کشیده شده و ماهیان قرمز درون آب زلال آن یکدیگر را دنبال می کنند. در ۲ سوی حوض بزرگ، ۶ باغچه هشت ضلعی پر از گل های زیبا، طراوت حیاط را صدچندان می کند.