جاذبه های گردشگری ارمنستان را بشناسید


سررسید آزاده

معرفی برخی از بناهای تاریخی ارمنستان

دنیایی که در آن زندگی می کنیم بسیار عجیب و هیجان انگیز می باشد. گرچه تقریبا روزی نیست که دانشمندان، ما را از وجود آثار باستانی قدیم که از میلیون­ها سال پیش به جا مانده متعجب نکنند، هنوز هم مکان­ها و آثاری به جا مانده که باید کشف شود. کشور موقر اما غنی از فرهنگ و تاریخ ارمنستان، سرزمینی پر راز و رمز است در هر قرن، مردم محلی و بازدید کنندگان تور ارمنستان را می فریبد. بنابر­این اگر شما نیز علاقه مند به حل معما و گشودن راز­های این کشور هستید، با ما همراه شوید تا به مناطق دیدنی وعجیب ارمنستان سفر کنیم.
ارمنستان سرزمینی با تاریخ پر فراز و نشیب و فرهنگی غنی است. در این مقصد گردشگری دیدنی از هر جاذبه‌ای که فکر کنید، نمونه‌ای منحصربه‌فرد وجود دارد. آثار تاریخی، یادبودها و رویدادهای فرهنگی، طبیعت نفس‌گیر و غذاهای لذیذ و سنتی.

مجموعه‌ی بی‌نظیری از صومعه‌‌های قرون وسطایی در سراسر این کشور پراکنده شده‌اند. این صومعه‌های زیبا که در چشم‌اندازهای بی‌نظیر طبیعی واقع شده‌اند از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری ارمنستان هستند. فعالیت‌های تفریحی در فضای باز در ارمنستان بسیار پرطرفدار است. مسیرهای دوچرخه‌سواری و پیاده‌روی در چشم‌اندازهای نفس‌گیر طبیعی، توجه هر گردشگری را جلب می‌کند. از سال ۲۰۰۱، تعداد گردشگران این کشور سالی ۲۵ درصد افزایش می‌یابد. معماری و آثار باستانی، فرهنگ غنی و چند هزار ساله و طبیعت فوق‌العاده از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری این کشور هستند.

جاذبه های گردشگری ارمنستان

ارمنستان با وجود اینکه کشوری نسبتا کوچک است و وسعت کمی دارد، از نظر جاذبه‌های گردشگری به خصوص آثار تاریخی، بسیار متنوع و گسترده است. تعدادی از قدیمی‌ترین کلیساها و صومعه‌های دنیا در این کشور قرار دارند. این کشور اولین کشوری بود که در سال ۳۰۱ میلادی مسیحیت را رسما پذیرفت از این رو قدیمی‌ترین کلیساها در این کشور واقع شده‌اند. یکی از مهم‌ترین و اولین کلیساهای ارمنستان، کلیسای جامع Etchmiadzin است که در سال ۳۰۳ ساخته شده و در سال ۴۸۰ بازسازی شده است.

میراث باستان‌شناسی از دیگر جذابیت‌های ارمنستان برای گردشگران هستند. این آثار و جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی را به طبیعت منحصربه‌فرد و زیبا اضافه کنید. خواهید دید که ارمنستان یک مقصد گردشگری کامل و ایده‌ال است که از هر جاذبه‌ای نمونه‌ای برای ارائه به گردشگران دارد. در ادامه با تعدادی از مهم‌ترین جاذبه‌های این کشور آشنا می‌شویم.
zorats karer

بنای تاریخی Zorats Karer

Carahunge که “Zorats Karer” هم نامیده می شود استون هنج ” Stonehenge” ارمنستان است که در انگلستان به “fellow” معروف است که اصلیت و طرز کارش برای همه بازدید کنندگان سوال است. در جنوب ارمنستان، در مرز اتحاد جماهیر شوروی ، انرژی عارف "زوراتس کارر" به طور مداوم موجب کنجکاوی همه جهان شده است. این اثر تاریخی، شامل نحوه چینش سنگ ها، کیسه های دفن شده و سنگ های ایستاده به نام menhirs) ) می باشد. حتی در نگاه اول نمی توانید تصور کنید که صخره های پیچیده قبلا در قرن های پیش رصدخانه بوده است. حتی روایت شده است که در زمان های قدیم این رصدخانه بزرگ ترین رصدخانه جهان بوده است. اما این مطلب هنوز ثابت نشده است. اما چیزی که بسیار شما را متحیر خواهد کرد همان عجیب بودن فضاست.
geghard

صومعه‌ی گغارد (Geghard)

صومعه گغارد در استان کوتایک در ۳۵ کیلومتری ایروان قرار دارد. این صومعه بخشی از کوه مجاور آن است که از سنگ تراشیده شده و در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. کلیسای گغارد (به معنی سرنیزه) معماری بسیار منحصربه‌فردی دارد. ساختمان این کلیسای جذاب، از گرانیت سخت کنده‌کاری شده و جزو چهارکلیسای نایابی است که در صخره و دره‌ها بنا شده‌اند.
نمازخانه‌ی اصلی این این صومعه‌ی قرون وسطایی در سال ۱۲۱۵ ساخته شده است اما این مجموعه در قرن چهارم میلادی توسط گریگوری روشنگر (Gregory the Illuminator) در مکان چشمه‌ای مقدس داخل یک غار بنا نهاده شده است. این صومعه در ابتدا Ayrivank به معنای صومعه‌ی غار نامیده می‌شده است. بعدها این صومعه به Geghard به معنای صومعه‌ی سرنیزه تغییر نام داده است و دلیل نام‌گذاری سرنیزه‌ای است که بر پیکر مسیح در هنگام به صلیب کشیدن، جراحاتی وارد کرده است و بعدها به ارمنستان منتقل شده است.
Garni

دره‌ی گارنی (Garni Gorge)

این دره در ۲۳ کیلومتری شرق ایروان پایین دهکده‌ای به همین نام قرار گرفته است. یک معبد متعلق به قرن اول میلادی در این دره وجود دارد. دیواره‌های بخشی از این دره را صخره‌ها و ستون‌های بازالتی پوشانده است که بر اثر عبور رود Goght ایجاد شده‌اند. این بخش از دره را «سمفونی سنگ‌ها» می‌نامند. بنای معبد گارنی را بازمانده‌ی دوران مهرپرستی می‌دانند که برای نیایش خورشید و به عنوان مهرابه ساخته شده بود. تنها نیایشگاه غیرمسیحی بازمانده در ارمنستان نیایشگاه گارنی است.
shaki

آبشار Shaki

این آبشار یکی از دیدنی‌ترین جاذبه‌های طبیعی ارمنستان است که در منطقه‌ی Syunik در شمال شهر کوچک و زیبای Sisian قرار دارد. این آبشار در مسیر رودی به همین نام شکل گرفته است و ارتفاعی در حدود ۱۸ متر دارد. شدت جریان آب در این آبشار به قدری است که زمانی که در کنار آن می‌ایستید، هیچ صدایی غیر از صدای آبشار را نمی‌شنوید. گردشگران زیادی از سراسر دنیا برای تماشای این آبشار دیدنی به این منطقه سفر می‌کنند. اگر به طبیعت علاقه‌مند باشید، مطمئنا از تماشای این آبشار لذت می‌برید.
iravan sqr

میدان جمهوری، ایروان

میدان جمهوری، میدان مرکزی شهر ایروان است که به شکل بیضی و به سبک نئوکلاسیک ساخته شده است. این میدان از دوقسمت تشکیل شده است: یکی بخش بیضی شکل و دیگری بخشی شبیه ذوزنقه که در آن استخری با آب‌نمای موزیکال وجود دارد. اطراف این میدان را بناهایی احاطه کرده‌اند که با سنگ‌های زرد و صورتی توف به سبک نئوکلاسیک ساخته شده‌اند. این ساختمان‌ها عبارت‌اند از نگارخانه ملی و ساختمان موزه تاریخ (شمال شرقی)، وزارت دارایی (شرق)، خانه دولت (شرق)، وزارت ترابری و ارتباطات جمهوری ارمنستان (جنوب)، هتل «ماریوت» ارمنستان و وزارت امور خارجه (شمال غربی).

الکساند تامانیان (Alexander Tamanian) در سال ۱۹۲۴ این میدان را طراحی کرده است. ساخت بیشتر بناهای اطراف این مجموعه در دهه‌ی ۱۹۵۰ به پایان رسیده است. آخرین بنای این مجموعه نگارخانه‌ی ملی است که در سال ۱۹۷۷ ساخت آن به پایان رسیده است. در دوران شوروی، این میدان، میدان لنین نانیده می‌شد و تندیسی از لنین هم در مرکز آن قرار داشت. بعد از استقلال ارمنستان این تندیس از بین رفت و نام میدان هم عوض شد. بسیاری از رویدادهای سیاسی و رژه‌های نظامی روز استقلال ارمنستان در این میدان برگزار می‌شود. آب‌نمای موزیکال این میدان در سال ۲۰۰۷ افتتاح شده که با هزینه‌ی ۱/۴ میلیون یورویی توسط شرکت فرانسوی Aquatique Show International ساخته شده است.